You are currently viewing Nvidia shpall zyrtarisht serinë e re të kartave grafike GeForce RTX

Nvidia shpall zyrtarisht serinë e re të kartave grafike GeForce RTX

Pas zërave të shumtë të fund javës së shkuar, Nvidia ka shpallur zyrtarisht serinë e re të kartave grafike GeForce RTX.
Në evenimentin GeForce Gaming Celebration që u mbajt në Këln të Gjermanisë, presidenti i Nvidia-s, Jensen Huang, prezantoi tre modele të serisë së re Turing, GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080 dhe GeForce RTX 2070.

Pa u futur thellë në detaje, ajo që bie në sy është se modelet referencë, pra kartat grafike nga vet Nvidia vijnë me dy ventilator.

Për specifikimet e plota dhe çmimin e sugjeruar nga Nvidia shikoni tabelën më poshtë.

NVIDIA RTX Series
                                                                   GeForce RTX 2080 Ti GeForce RTX 2080 GeForce RTX 2070
GPU Architecture 12nm TU102-300A 12nm TU104-400A 12nm TU10?
CUDA Cores 4352 2944 2304
Base Clock 1350MHz 1515MHz 1410MHz
Boost Clock 1635(FE)/1545 MHz 1800(FE)/1710 MHz 1710(FE)/1620 MHz
Memory 11GB GDDR6 8GB GDDR6 8GB GDDR6
Memory Bus 352-bit 256-bit 256-bit
Memory Bandwidth 616 GB/s 448 GB/s 448 GB/s
TDP 2560 8 GB G5X 256-bit
MSRP Founders Edition
1,199 USD
1,099 GBP
1,259 EURAIB CArds
999 USD
Founders Edition
799 USD
749 GBP
849 EURAIB CArds
699 USD
Founders Edition
599 USD
569 GBP
639 EURAIB Cards
499 USD

Siç u tha gjatë shpalljes së kartave profesionale Quandro, gjurmimi i rrezeve është një nga karakteristikat kryesore të arkitekturës Turing.
Plot 21 lojëra do të mbështesin teknologjinë e re NVIDIA RTX që funksion vetëm me kartat e reja GeForce RTX.
Emra si: Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Final Fantasy XV, PlayerUnknown’s Battlegrounds, ARK: Survival Evolved e shumë të tjerë.

 

 

GeForce RTX 2080 Ti dhe RTX 2080 janë në dispozicion për porosi duke filluar nga sot, por nuk do të ketë stok deri më 20 Shtator.